Środa, 2017-05-24

Imieniny: Joanny, Zdenka

Jesteś tutaj: Start / Dla rodziców

ZDJĘCIA DZIECI NALEŻY ZAMIESZCZAĆ W SIECI Z ROZWAGĄ

Czy publikowanie zdjęć swoich dzieci w Internecie jest w pełni bezpieczne?

Nie. Umieszczanie zdjęć naszych pociech w Internecie niekiedy może stanowić dla nich zagrożenie.

GIODO RADZI

Rozumiejąc pragnienie rodziców, zwłaszcza młodych, by podzielić się z innymi radością i dumą ze swoich dzieci, warto wskazać na związane z tym zagrożenia. Trzeba pamiętać, że treści, które udostępniamy w Internecie, pozostają w nim na zawsze. Dlatego przed zamieszczeniem zdjęcia dzieci, zawsze warto pomyśleć o konsekwencjach takiego działania, zarówno teraz, jak i w przyszłości.

Kradzież, powielenie fotografii i wykorzystanie wizerunku dziecka w negatywnym kontekście, modyfikacja zdjęcia i udostępnienie go w postaci mema, a w skrajnych przypadkach kradzież tożsamości lub pożywka dla osób o pedofilskich skłonnościach – to tylko przykładowe zagrożenia, na jakie rodzice bez namysłu publikujący zdjęcia w Internecie, narażają swoje dzieci.

Dziecko, tak jak dorosły, ma prawo do prywatności i prawo ochrony dóbr osobistych. Co więcej, fakt, że samo nie umie jeszcze nimi zarządzać, tym bardziej powinien skłaniać rodziców to tego, by robili to w jego imieniu rozważnie.

Rozpowszechnianie wizerunku dziecka powinno mieścić się w granicach zdrowego rozsądku. Nie ma nic złego w utrwalaniu radosnych chwil i dzieleniu się zdjęciami swoich pociech, pod warunkiem że mamy świadomość konsekwencji takiego postępowania i jesteśmy przekonani, że zamieszczone w sieci fotografie nie wyrządzą dziecku krzywdy. Nie należy np. zamieszczać takich zdjęć dzieci, które obecnie albo w przyszłości mogłyby w jakikolwiek sposób je ośmieszyć.

źródło:http://www.giodo.gov.pl/1520239/id_art/8726/j/pl/